Egészség,  Hírek

Brit erdőtüzek már most megdöntötték az éves területrekordot 2025-ben

Az Egyesült Királyság területén idén eddig bekövetkezett erdőtüzek által érintett terület már meghaladta a korábbi évtized legrosszabb évének összesített adatát, ami a műholdas adatok szerint is jól látható. A Global Wildfire Information System, amely 2012 óta követi a megégett területek nagyságát, eddig több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer) területet regisztrált, ami meghaladja a 2019-es év korábbi csúcsát, amely 28,100 hektár volt. A kutatók szerint a március és április eleji hosszú, száraz és napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű tűzvészek kialakulásához. Az Egyesült Királyságban tavasszal gyakoriak az erdőtüzek, mivel a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat.

A közelmúltban bekövetkezett csapadékos időjárás nagymértékben véget vetett a tűzvészek időszakának, de nem anélkül, hogy rekordmennyiségű terület ne égett volna le. A Global Wildfire Information System adatai csak a 30 hektárnál nagyobb tüzeket rögzítik, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzeset történt az Egyesült Királyságban. A legtöbb tűz emberi eredetű, akár szándékosan, akár véletlenül gyújtják meg őket, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyítik a lángok begyulladását és gyors terjedését.

Will Lang, a Meteorológiai Szolgálat kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy „kivételesen száraz és napos márciusunk volt”. Ez a viszonylag csapadékos őszi és téli időszak után következett, ami növelheti a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora hozzátette, hogy a márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűzvészek számára. „A növényzet a tél végén feléled, de addig dormanciában van, nem nő, ezért nagyon száraz, és hiányzik belőle a víz” – magyarázta. „Majd tavasszal, mielőtt a víz felhalmozódna a növények élő szöveteiben, van egy időszak, amikor a növények rendkívül gyúlékonyak.”

Az április 2. és 8. közötti hét során több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartás történetében. A BBC műholdas képeket is elemzett, amelyek két jelentős tűzesetet illusztrálnak. Az egyik a Galloway Forest Parkban, Skócia délnyugati részén történt, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összes megégett terület közel negyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre, szintén jelentős területet égetett fel, körülbelül 50 négyzetkilométernyi területet.

Ezek az időszakos tűzesetek – főként fű-, heath- és cserjefák – nagy terhet rónak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik összetettek lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tűzesetek, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére nézve. Bizonyos növények, például a hanga, az ilyen tűzveszélyes környezethez alkalmazkodtak. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb lángok megnehezíthetik a természetes regenerálódásukat. Néhány kutató aggódik a tűzidőszak második csúcsa miatt, ami jellemzően később következik be, amikor a hőmérséklet magasabb, és a növényzet ismét kiszáradt.

Prof. Rein kifejezte aggodalmát, hogy „a nyáron mi fog történni”, amikor „kevesebb erdőtűz van, de azok nagyobbak, és valóban katasztrofális következményekkel járhatnak”. „Előfordulhat, hogy egész országban 100 [kisebb] erdőtűz van, és mindegyiket egy nap alatt el lehet oltani, vagy lehet egy nyári erdőtűz, amelyet egy hét alatt nem lehet megfékezni, és végül házakat éget el.” A közelmúltban bekövetkezett széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár forgalmas tűzeseti időszak lesz. A tudósok azonban azt várják, hogy az Egyesült Királyságban az éghajlatváltozás következtében a szélsőséges erdőtüzekra kedvező időjárási körülmények növekedni fognak, bár évről évre jelentős eltérések is vannak. A Meteorológiai Szolgálat által vezetett tanulmány kimutatta, hogy az extrém „tűzidőjárás”, amely segítette a 2022 júliusi pusztító lángok terjedését, legalább hatszor valószínűbbé vált az ember által okozott éghajlatváltozás következtében. Az földhasználat módjában bekövetkezett változások szintén kulcsszerepet játszhatnak a tűz kockázatának meghatározásában. „Az egyik dolog, amiben konszenzus van, hogy valószínűleg több tűz és esetleg súlyosabb tűz vár ránk az éghajlatváltozás miatt” – mondta Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének vezető oktatója. „Fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük