Hírek,  Mindennapok

Rejtélyes középkori temető felfedezése a repülőtér közelében

A Cardiff repülőtér közelében felfedezett középkori temetkezési hely régészeket bűvöl el, mivel a helyszín körüli rejtélyek egyre szaporodnak. A temető felfedezését tavaly jelentették be, amely a 6. vagy 7. századra datálható, és számos csontvázat találtak, melyek szokatlan pozíciókban feküdtek, váratlan tárgyakkal körülvéve. A legfrissebb kutatások során a szakértők arra a megállapításra jutottak, hogy a temetőben eltemetettek túlnyomó többsége nő, és míg csontjaik kopásnyomokat mutatnak, ami arra utal, hogy nehéz fizikai munkát végeztek, meglepő jelei is vannak a gazdagságnak és a luxusnak. Különösen figyelemre méltó, hogy találtak egy nőt, akit egy árokba dobtak, ami éles ellentétben áll a többi elhunyt gondos eltemetésével. Andy Seaman, a Cardiffi Egyetem kutatója, aki a projektet vezeti, megjegyezte: „Minden alkalommal, amikor azt hisszük, hogy megértettünk valamit, valami újabb dolog merül fel, és a kép egyre izgalmasabbá válik.”

A Fonmon kastély területén található, látszólag jelentéktelen mezőn fekvő temető körülbelül felét már feltárták. Eddig 39 felnőtt csontvázat találtak, amelyeket a vastag mészkő ágyazatba vájt sírokban helyeztek el. A teljes elemzés még folyamatban van, de úgy tűnik, hogy mindössze egy kivételével az összes eltemetett nő. Seaman szerint „nem teljesen biztos, hogy ez mit jelent, lehet, hogy ennek a közösségnek valamilyen sajátossága van, vagy lehet, hogy ez csak egy temető egy tágabb tájban, esetleg más részeken több férfi található.”

Két gyermek csontvázát is megtalálták, ami meglepően alacsony szám a korabeli magas csecsemőhalandósághoz képest. Az ő temetésük is érdekes vonásokat mutat. Dr. Marion Shiner, a Cardiffi Egyetem régésze elmondta, hogy a sírok kitöltésére használt föld színe és textúrája eltérő a felnőttek sírjaiban találtaktól. „Sötétebb és szervesebb hatású, tehát valószínűleg eltelt egy kis idő a felnőttek eltemetése és a két gyermek eltemetése között – ez csak tovább növeli a rejtélyt.”

A helyszínen talált tárgyak is hozzájárulnak ahhoz, hogy megértsük, kik voltak ezek az emberek. A sírokban talált cserép- és finom, gravírozott üvegtöredékek valószínűleg a látogatók által hozott étkezési maradványok, akik a halottak mellett étkeztek. Seaman hangsúlyozta, hogy az üveg ritka, és ahol megtalálható, ott általában jelentős státuszú helyszínekről van szó. „Valószínűleg a Levant területén, Egyiptom környékén készült, majd Dél-Franciaországban alakították edényekké, és valószínűleg itt érkezett borral együtt, hordókban.”

Ezeknek az tárgyaknak a jelenléte azt sugallja, hogy ez a közösség nem volt átlagos. Minden egyes elhunytat gondosan temettek el, egyeseket vízszintesen, másokat görnyedve, mindannyian kelet-nyugati irányban feküdtek. A régészek még nem tudják, hogy a nő, akit az árokba dobtak, miért kapott eltérő bánásmódot, de gyanítják, hogy talán száműzött vagy bűnöző lehetett. Csontjait a Cardiffi Egyetem laboratóriumába vitték, hogy többet megtudjanak róla. Dr. Katie Faillace, a csapat osteológusa úgy véli, hogy a nő a 30-as vagy 40-es évei végén járt. Csontvázán gyógyult karfraktúra látható, míg a foga fertőzött volt, és tályog alakult ki rajta, amely fájdalmas lehetett.

A csontvázak tíz példányán most részletesebb elemzést végeznek. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a temetőben eltemetettek nem mind egy közvetlen területről származnak – Wales különböző részeiből és esetleg Délnyugat-Angliából is érkeztek. További DNS-elemzés fogja megmutatni, hogy van-e családi kapcsolat a csontvázak között. A csapat különösen érdeklődik a fogak iránt, mivel azok növekedési módja egyedi nyilvántartást nyújt arról, hogy valaki mit evett a hozzátáplálás kezdetétől egészen a haláláig. Faillace elmondta, hogy a vizsgálatok során megállapították, hogy „nagyon egyforma étrendet követtek, sok szénhidráttal, de kevés hússal.”

A feltárás ezen a nyáron folytatódik, és a régészek elkezdik feltárni a temető másik felét is. Seaman reméli, hogy választ tud adni a helyszín által felvetett kérdésekre. „Reméljük, hogy el tudjuk mesélni a temetőben lévő egyének történetét, de a tágabb közösséget is.” Hangsúlyozta, hogy sokat tudunk a királyok és királynők életéről, de sokkal kevesebbet az átlagemberek mindennapjairól. „Soha nem volt lehetőségünk ilyen részletesen feltárni egy közösséget és a közöttük lévő érdekes kapcsolatrendszereket.” Jelenleg azonban még sok megoldatlan ellentmondás várja, hogy felderítsék.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c241e3jr7qlo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük