Hírek,  Mindennapok

Putyin szigorú biztonsági intézkedések mellett vezeti a Győzelem Napját Moszkvában

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a Vörös téren rendezett parádéval vezette a győzelem napja megemlékezéseit, miközben fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, miután a napokban ukrán rakétatámadások célozták meg a fővárost. A rendezvényen Xi Jinping, Kína elnöke is részt vett, aki Putyin mellett állt, miközben az orosz elnök több ezer katona és több mint húsz nemzetközi vezető előtt beszédet mondott, hangsúlyozva, hogy Oroszország emlékszik a második világháború tanulságaira. Putyin beszédében összekapcsolta a második világháborút a mai, Ukrajna ellen folytatott teljes körű invázióval, kijelentve, hogy Oroszország egységesen támogatja azt, amit „különleges katonai műveletnek” nevezett – ez a háború most már a negyedik évébe lépett.

A győzelem napi parádén először szerepelt harci drónokat szállító teherautók sora, ami a drónok széleskörű használatának következménye Ukrajnában. Oroszország egy háromnapos tűzszünetet hirdetett meg a fényűző 80. évfordulós esemény kapcsán, amelyet Ukrajna „színpadi produkciónak” minősített. Kijev a tűzszünetet komédiának nevezte, és azzal vádolta Oroszországot, hogy a tűzszünet bevezetése óta több ezer támadást indított. Oroszország azt állítja, hogy betartotta a tűzszünetet, és Ukrajnát vádolja a megszegésével. Friedrich Merz, Németország új kancellárja, nagy reményeket fűzött ahhoz, hogy a hétvégén teljes tűzszünetet tudnak megállapítani. A háromnapos orosz tűzszünet szombat este ér véget, de Merz kijelentette, hogy azt akár 30 napra is meg lehet hosszabbítani, és „a labda most teljesen Moszkvában van”.

Pénteken Moszkva központjában szigorú biztonsági intézkedések és korlátozások voltak érvényben, amikor Oroszország megemlékezett a Szovjetunió győzelméről a náci Németország felett. Putyin beszéde előtt és egy perces néma csendet követően Oleg Szaljukov, a szárazföldi csapatok parancsnoka, 11 000 katonát vezetett a Vörös térre, köztük körülbelül 1500-at, akik Ukrajnában harcoltak. Ezt követően Andrei Belousov védelmi miniszter ellenőrizte a katonákat. Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország „mindig is és mindig is a nácizmus, a russzofóbia és az antiszemitizmus megsemmisíthetetlen akadálya lesz”. Az orosz vezető többször és hamisan emlegette Ukrajna vezetését náciként. „Az igazság és az igazságosság a mi oldalunkon áll” – mondta, hangsúlyozva, hogy „az egész ország, társadalom és nép támogatja a háború résztvevőit”.

Oroszország azt állította, hogy 27 világvezető vett részt az eseményen, de Kína vezetőjének, Xi Jinpingnek a jelenléte, aki Putyinnal és több mint 100 kínai katona mellett vonult a Vörös téren, különösen figyelemre méltó volt. Xi Jinping narancssárga és fekete Szent György szalagot viselt, amelyet Oroszország a katonai dicsőség szimbólumának tekint, ám több szomszédos országban betiltották. Az orosz állami televízió arról számolt be, hogy a két ország kapcsolatai a legmagasabb szinten állnak, és közösen fellépnek a „kollektív Nyugat” ellen. Oroszország keleti irányú elmozdulását különböző katonai kontingensek is alátámasztották Észak-Koreából, Vietnámából és Mongóliából, noha az észak-koreaiak nem vonultak fel a parádén.

Az eseményen részt vett Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília elnöke, valamint Nicolás Maduro, Venezuela elnöke, Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke és Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke is, aki az egyetlen európai uniós vezető, aki Moszkvába látogatott. Kaja Kallas, az EU külpolitikai vezetője korábban világossá tette, hogy az EU tagállamainak és az unióhoz csatlakozni kívánó országok vezetői nem vesznek részt az eseményen, figyelembe véve Oroszország ukrajnai háborúját. Vucic elmondta, hogy várakozása szerint következményekkel kell szembenéznie döntése miatt.

Putyin számára Xi Jinping részvétele a győzelem napon jelentős eredménynek számít, és dicsérte a „bátor kínai népet”, miközben tiszteletét fejezte ki Oroszország második világháborús szövetségesei előtt. Habár a kínai erők jelentős szerepet játszottak Japán ellen, Tajvan kormánya azt állította, hogy Peking és Moszkva eltorzította a történelmet. Tajvan szerint a kínai kommunista erők „nem tettek jelentős hozzájárulást” a háborúhoz, ellentétben Kína akkor republikánus kormányával, amely később Tajvanra menekült.

Putyin és Xi a parádé előtt két kört beszélgettek, informális megbeszélést folytattak az ukrajnai háborúról is. A parádén széles választékban mutatták be az orosz katonai felszereléseket, beleértve a Yars rakétarendszereket, tankokat és páncélozott személyszállító járműveket. A parádét hat Su-25 katonai repülőgép repülése zárta le a Vörös tér felett. Zelenszkij, Ukrajna elnöke korábban figyelmeztette, hogy nem tudja garantálni senki biztonságát, aki részt vesz az eseményen, és arra kérte az államfőket, hogy ne utazzanak Moszkvába. Mykhailo Samus, ukrán katonai elemző, a New Geopolitics Research Network igazgatója a BBC-nek elmondta, hogy véleménye szerint Ukrajna nem támadja meg a parádét, főként a külföldi vezetők jelenléte miatt. Ha azonban úgy döntenének, hogy megtámadják, az légitámadási célpontnak minősülne.

Csütörtök este Zelenszkij bejelentette, hogy Ukrajna „készen áll a teljes tűzszünetre, azonnali hatállyal”. „De ennek valósnak kell lennie” – mondta egy videóban. „Nincs rakéta- vagy dróntámadás, nincs százak támadása a frontról.” Felhívta Oroszországot, hogy támogassa a tűzszünetet, és „bizonyítsa készségét a háború befejezésére”. Ukrajna Oroszországot vádolja, hogy több ezer alkalommal megszegte a saját tűzszünetét, mióta az érvénybe lépett. A tűzszünet második napján Ukrajna közel 200 összecsapásról számolt be a fron vonalon, tizennyolc orosz légitámadásról és szinte négyezer orosz tüzérségi lövésről. Prymorske faluban, a Zaporizhzhia régióban egy nőt állítólag megöltek, amikor

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly3807exyno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük