Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a felszínről, most a föld alá húzódott

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik transzparenseiket, előkeresik híres narancssárga mellényüket, és feltöltik hangosbeszélőiket. Ez a rutin már nem új számukra, hiszen az elmúlt három évben sokszor átestek hasonló felkészüléseken, legyen szó levesek dobálásáról, kukoricaliszt festékkel való fújásáról vagy utblockingokról. A klímaváltozás ellen küzdő aktivisták csapata a brit társadalom egyik legmegosztóbb kampánycsoportjává vált. A szombati központi londoni eseményükre azonban több száz aktivista várható, és ez az összejövetel radikálisan eltér az eddigiektől. Először is, a rendezvény létezése nem titok, másodsorban pedig valószínűleg nem lesznek olyan tömeges zavarok, mint korábban. Ez a JSO utolsó demonstrációja, amit a csoport saját szavaival „a fluoreszkáló mellények akasztásának” nevezett, és ezzel véget vetnek a polgári engedetlenség kampányának.

A JSO hivatalos álláspontja szerint győztek, hiszen követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már a kormány politikája. Azonban a csoport tagjai a magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavaró tüntetések megfékezésére bevezetett új hatalmi jogkörök miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, úgy fogalmaz, hogy a szombati összejövetel „örömteli ünneplés” lesz. Elmondása szerint rengeteg csodálatos dolgot vittek véghez együtt, és egymásba vetett bizalommal dolgoztak.

A JSO nem az egyetlen csoport, amely ünnepel. Számos autós, aki eddig forgalmi dugók miatt kényszerült várakozni, vagy a művészet szerelmesei, akiket megdöbbentettek a festményekkel végzett támadások, valamint a sportrajongók és színházlátogatók, akiknek programját megzavarták, szintén örülni fognak a JSO távozásának. A rendőrség számára is megkönnyebbülést jelent, mivel a JSO tüntetéseinek kezelése több ezer órányi rendőrmunka és milliós költségek megtérülését igényelte. 2023-ban a londoni metropolita rendőrség becslése szerint a csoport tüntetései körülbelül 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnésével azonban nagy kérdések merülnek fel, például vajon ez valóban a zavaró klímavédelmi tüntetések végének jele-e az Egyesült Királyságban, vagy a csoportok földalatti működése új, még zavaróbb vagy kaotikusabb akciókat eredményezhet. A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivista csoportokból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zavarokat vagy közfelháborodást okozzanak. Azonban szigorú belső szabályokkal rendelkeztek: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk, ami azt jelentette, hogy várniuk kellett arra, hogy letartóztassák őket.

A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a negatív média megjelenése ösztönzött, új jogköröket követelt a „környezetvédelmi őrültek” megfékezésére. Az 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvény jelentős változásokat hozott, amely a „szándékosan vagy gondatlanságból közrend megzavarása” bűncselekménnyé nyilvánította. Ez új jogi lehetőségeket nyitott meg a hatóságok számára, és a jogi keretek szűkítése miatt a klímaváltozással kapcsolatos akciók végrehajtása egyre kockázatosabbá vált.

A JSO példájából tanulva más csoportok is új megoldásokat keresnek a klímaváltozás problémájának kezelésére. A Citizen’s Arrest Network (CAN) például a közrend megzavarásának jogát használja fel a fosszilis üzemanyagokkal foglalkozó cégek vezetőinek „letartóztatására”. Az aktivisták igyekeznek a hagyományos formákat elkerülve, jogszerű keretek között kifejezni véleményüket, miközben a JSO által felvett irányvonalat elvetik.

A JSO végével sokan arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozással kapcsolatos akciók jövője egy új irányt vehet. A klímavédelmi mozgalomnak most új módszereket kell találnia, hogy elkerülje a JSO-hoz hasonló sorsot. Az etikai elvek és a nem erőszakos akciók iránti elkötelezettség továbbra is fontos szerepet játszik a mozgalom jövőjében. Az új formák, amelyek a kormányokkal való szembenállásra irányulnak, várhatóan meg fognak jelenni, de kérdéses, hogy mennyire lesznek hatékonyak a társadalom széleskörű támogatásának megnyerésében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo