Gazdaság,  Hírek

Vízumok, ruhák és whisky – Amit tudni érdemes a brit-indiai kereskedelmi megállapodásról

Az Egyesült Királyság és India között megkötött kereskedelmi megállapodás új lehetőségeket teremt a két ország gazdaságainak fejlődésében. A brit kormány szerint ez a megállapodás a legnagyobb és legfontosabb kereskedelmi egyezség, amelyet az Egyesült Királyság a 2020-as EU-ból való kilépése óta aláírt. A célja, hogy megkönnyítse és olcsóbbá tegye a termékek és szolgáltatások vásárlását és eladását a két ország között, ezzel elősegítve a gazdasági növekedést.

A kereskedelmi megállapodás keretén belül az Egyesült Királyság csökkentette az Indiából importált termékekre kivetett adókat, míg India is hasonló lépéseket tett a brit árukra vonatkozóan. Ez a kölcsönös adókedvezmény lehetővé teszi, hogy a brit cégek több szolgáltatási szerződésért versenyezzenek Indiában, ami különösen kedvező a brit vállalkozások számára. Azonban a megállapodás megvalósítása legkorábban egy év múlva kezdődhet el, így azonnali változásokra nem érdemes számítani.

A brit kormány várakozásai szerint az olyan termékek, mint a ruházat, az ékszerek és a fagyasztott garnélarák, az alacsonyabb vámtarifák következtében idővel olcsóbbá válhatnak, és nagyobb választékot kínálhatnak a fogyasztóknak. Különösen a whisky és a gin esetében jelentős változások várhatóak, mivel az Indiába importált brit alkoholtartalmú italokra vonatkozó vámok 150%-ról 75%-ra csökkennek, majd a megállapodás 10. évére 40%-ra mérséklődnek. Az autókra vonatkozó vámtarifák szintén jelentősen csökkennek, több mint 100%-ról 10%-ra, ami kedvezően hat a brit autóiparra.

A megállapodás kedvező hatással lehet az Egyesült Királyság üzleti szférájára, különösen azokra a gyártókra, akik a most csökkentett vámtarifákkal érintett termékeket állítanak elő. Ha a brit cégek képesek lesznek több árut exportálni Indiába és ezzel magasabb nyereséget elérni, az növelheti a munkahelyek számát, a beruházásokat, valamint a befizetett adókat is. Indiában a fogyasztók számára több lehetőség nyílik, hiszen az ottani ruházati és ékszeripari vállalkozások is könnyebben férhetnek hozzá a brit piacokhoz, ami a profitjaik növekedését eredményezheti.

A megállapodás kidolgozása hosszú időt vett igénybe, mivel az egyeztetések három éven keresztül zajlottak. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bevezetett vámok más országokat is arra ösztönöztek, hogy fontolják meg a szabadkereskedelmi megállapodásokat. Az Egyesült Királyság indiai megállapodása a harmadik legnagyobb kereskedelmi egyezség, amelyet az ország aláírt, ezt követi az Ausztráliával és Japánnal kötött megállapodások.

A kereskedelmi kapcsolatok 2022-ben 42 milliárd fontra rúgtak, és a brit kormány becslése szerint ez a szám 2040-re évi 25,5 milliárd fontra nőhet a megállapodás hatására. Ezzel együtt a brit gazdaságot várhatóan 4,8 milliárd fonttal fogja növelni, ami a tavalyi 2851 milliárd fontos GDP-hez képest viszonylag kicsi arányt képvisel. Ugyanakkor India a következő években várhatóan a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válik, amely 1,45 milliárd ember otthona, így hatalmas potenciális vásárlói bázist kínál.

A megállapodás egyik bonyolult eleme volt, hogy India a szakmai és diákvízákra vonatkozó komoly követelményeket támasztott. A brit kormány jelezte, hogy a megállapodás nem érinti a bevándorlási politikát, beleértve az indiai diákokat is. Ugyanakkor a brit és indiai munkavállalók számára bevezetnek egy hároméves mentességet a társadalombiztosítási hozzájárulások alól, amelyet a brit üzleti szektor vezetője, Jonathan Reynolds is megerősített. A megállapodás célja, hogy megkönnyítse a bizonyos szakmákban dolgozók ideiglenes munkavállalását az Egyesült Királyságban.

Ez a kereskedelmi megállapodás tehát számos új lehetőséget teremt, és a jövőbeni gazdasági kapcsolatok erősítésével jelentős hatással lehet mindkét ország gazdaságára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c99p2mlyep5o