Hírek,  Tech

Szovjet űrhajó valószínűleg visszatért a Föld légkörébe

A Szovjetunió idejéből származó űreszköz egy része várhatóan visszatért a Föld légkörébe, miután több mint öt évtizedet töltött a világűrben. Az Európai Űrügynökség (ESA) bejelentése szerint a Kosmos 482 nevű űreszköz 1972-ben indult el a Vénusz felé, de soha nem hagyta el a Föld körüli pályáját. Az űreszköz végül négy darabra szakadva keringett a bolygó körül több mint ötven éven át. Az Európai Unió Űrfigyelő és Nyomkövető Központja (SST) azt nyilatkozta, hogy az egyik darab, amelyről feltételezhető, hogy a leszállóegység volt, valószínűleg szombaton, 06:16 GMT (07:16 BST) körül lépett be a légkörbe. Jelenleg nem világos, hogy az objektum a Földre zuhant-e, vagy elégett a légkörben. Az sem tisztázott, hogy pontosan hol lépett be a légkörbe.

A szakértők szerint az objektum visszatérésével kapcsolatosan még sok kérdés nyitott. Mivel a Föld felszínének körülbelül 70%-át víz borítja, valószínűtlen, hogy jelentős kárt okozott volna. Stijn Lemmens, az ESA vezető elemzője a következőket mondta: „Sokkal valószínűbb, hogy lottót nyer, mint hogy ez a darab űrszemét eltalálja Önt.” A Kosmos 482 leszálló kapszuláját úgy tervezték, hogy ellenálljon a Vénusz légkörének szélsőséges hőmérsékleteinek és nyomásának, így robusztus hőpajzsa és tartós szerkezete van. Ezért a szakértők úgy vélik, hogy a kapszula talán túlélhette az ellenőrizetlen visszatérést a Föld légkörébe. Ugyanakkor a Kosmos 482 ejtőernyő rendszere, amelyet eredetileg a Vénuszra való lassú leereszkedéshez terveztek, valószínűleg több mint 50 év az űrben eltöltött idő után már nem működik megfelelően.

Lemmens elmagyarázta, hogy az ember által készített objektumok Föld légkörébe való visszatérése meglehetősen gyakori jelenség. Hetente előfordul nagyobb űreszközök esetében, míg kisebbek naponta is belépnek a légkörbe. Az objektumok általában elégnek a légkörben, mielőtt a földre érnének. Például Kína Long March 5B rakétája 2022-ben az Indiai-óceán felett lépett be a légkörbe, míg a Tiangong-1 űrállomás 2018-ban túlnyomórészt a Csendes-óceán felett égett el.

A Kosmos 482-t jelenleg szorosan nyomon követik a nemzetközi űrügynökségek. Lemmens hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űreszközöket olyan módon kell tervezni, hogy biztonságosan távolítsák el őket a pályáról, lehetőleg ellenőrzött visszatérések révén. Ez lehetővé tenné a leszállási helyek pontos előrejelzését, csökkentve a kockázatát annak, hogy a törmelék lakott területekre essen, így védve az embereket és vagyontárgyakat, miközben kezelik az űrszemét környezeti hatását is. Az űrkutatás folyamatosan fejlődik, és az ilyen események segítenek abban, hogy a jövőben még biztonságosabb és fenntarthatóbb megoldásokat találjunk az űrben felhalmozódó hulladék problémájára. A Kosmos 482 esete emlékeztet arra, hogy az űrtevékenység nem csupán a felfedezésről szól, hanem a felelősségről is, hogy a jövő generációi számára is biztosítva legyen a tiszta és biztonságos űr.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy9vz28nyedo