
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága engedélyezi Trumpnak, hogy megszüntesse a 350 ezer venezuelai deportálási védelmét
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága döntést hozott arról, hogy lehetővé teszi a Trump-adminisztráció számára, hogy megszüntesse a deportálási védelmet körülbelül 350 000 venezuelai számára, akik az Egyesült Államokban élnek. Ez a döntés feloldotta azt a felfüggesztést, amelyet egy kaliforniai bíró rendelt el, és amely fenntartotta a Venezuelaiak számára kialakított Ideiglenes Védett Státuszt (TPS), amelynek érvényessége a múlt hónapban lejárt volna. Az Ideiglenes Védett Státusz lehetővé teszi, hogy az érintettek legálisan éljenek és dolgozzanak az Egyesült Államokban, ha hazájukat veszélyesnek ítélik meg, például háborúk, természeti katasztrófák vagy más „rendkívüli és ideiglenes” körülmények miatt.
Ez a bírósági döntés egyértelmű győzelmet jelent Donald Trump elnök számára, aki többször is próbálta kihasználni a Legfelsőbb Bíróságot, hogy végrehajtsa bevándorlási politikai döntéseit. A venezuelaiak számára először 2021-ben nyújtották a TPS-t, amikor a belbiztonsági miniszter, Alejandro N. Mayorkas kijelentette, hogy a Biden-adminisztráció ezt a lépést „rendkívüli és ideiglenes körülmények” miatt hozta meg, amelyek megakadályozzák a venezuelai állampolgárok biztonságos hazatérését. Mayorkas hangsúlyozta, hogy Venezuela „komplex humanitárius válsággal” küzd, amelyet széleskörű éhínség, alultápláltság, nem állami fegyveres csoportok növekvő befolyása, elnyomás és romló infrastruktúra jellemez.
Az ENSZ menekültügyi ügynöksége szerint szinte nyolcmillió venezuelai hagyta el hazáját a 2014 óta tartó válság miatt. A legtöbben latin-amerikai és karibi országokban élnek, azonban több százezer ember költözött az Egyesült Államokba. A Trump-adminisztráció azt tervezte, hogy 2025 áprilisában megszünteti a TPS-t és a munkavállalási engedélyeket az érintettek számára, több mint egy évvel korábban, mint ahogyan az eredetileg 2026 októberére volt tervezve. Az Egyesült Államok kormányát képviselő ügyvédek érveltek amellett, hogy a kaliforniai szövetségi bíróság, az Észak-Kaliforniai Kerületi Bíróság, aláássa „a végrehajtó hatalom bevándorlásra és külügyekre vonatkozó alapvető jogait”, amikor megakadályozta a kormányt a védelmek és munkavállalási engedélyek áprilisi megszüntetésében.
Ahilan Arulanantham, aki a TPS-tulajdonosokat képviseli az ügyben, a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy ez a lépés „a legnagyobb egyedi intézkedés, amely bármilyen nem állampolgári csoport bevándorlási státuszát megvonja a modern amerikai történelemben”. Arulanantham megdöbbentőnek tartotta, hogy a Legfelsőbb Bíróság egy két bekezdésből álló, indoklás nélküli határozatban engedélyezte ezt a lépést. Kiemelte, hogy a bíróság döntésének humanitárius és gazdasági hatását azonnal érezni fogják, és az generációkon át fog visszhangozni.
Mivel a döntés sürgősségi fellebbezés tárgyát képezte, a Legfelsőbb Bíróság bírái nem indokolták a határozatot. A bíróság határozata csupán egy bíró, Ketanji Brown Jackson ellenvéleményét említette. Augusztusban a Trump-adminisztráció várhatóan a Haitira vonatkozó TPS-védelmet is visszavonja, amely több tízezer embert érint. A Legfelsőbb Bíróság hétfői döntése az utolsó egy sor olyan bevándorlási politikai döntésből, amelyeket a Trump-adminisztrációnak hagytak, hogy a bíróság hozzon meg. A múlt héten az adminisztráció azt kérte a Legfelsőbb Bíróságtól, hogy szüntesse meg a humanitárius védelmet több százezer kubai, haiti, nicaraguai és venezuelai bevándorló számára. A Trump-adminisztráció néhány sikerével párhuzamosan pénteken csapást szenvedett el, amikor a Legfelsőbb Bíróság megakadályozta Trumpot abban, hogy a 1798-as Idegen Ellenségek Törvényét felhasználva deportálja a bevándorlókat Észak-Texasban. Trump azt szerette volna, hogy a több évszázados törvényt felhasználva gyorsan deportálja a több ezer embert az Egyesült Államokból, de a Legfelsőbb Bíróság bírái megkérdőjelezték a president akciójának jogszerűségét.

