
Meglepetés az inflációs adatokban: sötétebb jövő vár ránk, mint gondoltuk
Április hónapja, noha a napfény több időt is biztosított a szabadban, mégis „szörnyűnek” lett elkönyvelve. Ennek oka, hogy a háztartások energiaszámlái drasztikusan megemelkedtek, és e hónapban a vízdíjak is a legnagyobb mértékben nőttek az elmúlt 35 évben. Ha mindehhez hozzáadjuk az élelmiszerek és szolgáltatások folyamatos drágulását, valamint a repülőjegyek árának ugrását, világosan látható, hogy nem csupán a legmagasabb inflációs rátával nézünk szembe az elmúlt évben, hanem olyan helyzettel is, ahol az árak gyorsabban emelkednek, mint Franciaországban vagy Németországban. A jó hír az, hogy egyre több munkavállaló bérnövekedése még mindig meghaladja az árak emelkedésének ütemét, ami azt jelenti, hogy a pénzük összességében tovább tart.
Bár az infláció alacsonyabb, mint 2022 vége felé, amikor 11%-ra szökött, a mai növekedés sem fog azonnal visszafordulni. A gáz- és áramdíjak emelkedését a globális nagykereskedelmi árak növekedése okozta, amely tényezők a korábbi évek megélhetési válságát is elindították. Jelenleg a nagykereskedelmi árak csökkennek, de a számlák felállításának módja miatt időbe telik, amíg ez alacsonyabb árakként megjelenik a fogyasztóknál. Az infláció növekedésének másik oka a szolgáltatások drágulása volt, amely részben a húsvéti ünnepek késlekedése miatt emelkedett, így a repülőjegyek árának ugrása torzította a statisztikákat, és ez a tendencia hamarosan vissza fog fordulni. Az autóipari adó emelkedése is egy egyszeri eset volt. Azonban más szolgáltatásokban, mint például az éttermek árainál, a nyomás továbbra is magasabb, mint amit az Angol Bank kívánatosnak tart.
Néhány közgazdász aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az ilyen területeken bekövetkező áremelkedések azt jelzik, hogy a munkáltatók átadják a nemzeti biztosítási járulékok és egyéb bérköltségek emelkedését a fogyasztóknak. Ez a tendencia folytatódhat a jövőben is. A kormány saját politikái is kockázatot jelentenek az infláció növekedésére. Ezek azok a tényezők, amelyek miatt a közgazdászok úgy vélik, hogy az infláció a következő hónapokban tovább emelkedhet, bár azt is gondolják, hogy 4% alatt marad. A visszaesés pedig jövőre, 3%-ra várható. Ezért sokan nem számítanak arra, hogy az Angol Bank az idén több mint egyszer csökkenti a kamatlábakat, ami csalódást okozhat a számos otthontulajdonos számára, akik a következő évben tervezik a hitelük újratárgyalását.
Ugyanakkor vannak olyan tényezők is, amelyek segíthetnek az infláció csökkentésében. Donald Trump, az Egyesült Államok elnökének kereskedelmi háborúja gyengébb globális növekedést vetített előre, ami csökkentette az olaj és sok más áru árát a világpiacokon. Ez várhatóan tovább csökkenti a benzin árát, és segíthet az élelmiszerárak emelkedésének mérséklésében is, ahogyan az az Európai Unióval kötött megállapodás is hozzájárulhat. Az elnök végső kereskedelmi politikája körüli folyamatos bizonytalanság pedig további olcsó importokat hozhat Kínából.
Ahogy azt a pénzügyminiszter is elismeri, az infláció fájdalmas a háztartások számára, különösen azoknak, akiknek a jövedelme nem tart lépést az árakkal. A költségvetési hiány, a bevételek és a kiadások közötti különbség 20,2 milliárd font volt, ami 1 milliárd fonttal emelkedett az előző év áprilisi szinthez képest. Lyons üdvözölte a kormány felismerését, hogy „hibát” követtek el. Az infláció vártnál gyorsabb növekedése, a víz-, energia- és élelmiszerárak emelkedése pedig azt a kérdést veti fel, hogy az átlagemberek hogyan tudják megfeszíteni a jövedelmüket. Az árak gyorsabb növekedése kérdéseket vet fel a kamatcsökkentések jövőbeli lehetőségeivel kapcsolatban is, és a helyzet alakulása a következő hónapokban továbbra is figyelmet érdemel.

