Egészség,  Hírek

Tűzvészek pusztítása az Egyesült Királyságban 2025-ben már rekordot döntött

Az Egyesült Királyság területén az idei év eddigi tűzesetei már meghaladták az elmúlt évtized bármelyik évének összesített tűzesetét, amint azt műholdas adatok is alátámasztják. A Global Wildfire Information System (GWIS) statisztikái szerint eddig több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer) terület égett le. Ezzel túlléptük a 2019-es év eddigi legmagasabb értékét, amely 28,100 hektár volt. Az idei tűzesetek számának növekedéséhez jelentős mértékben hozzájárult a márciusi és áprilisi időszakban tapasztalt hosszú ideig tartó száraz és napos időjárás, amely ideális körülményeket teremtett a széleskörű égéshez.

Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak a tűzesetek, mivel a tél végére rengeteg elhalt vagy inaktív növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat. Az utóbbi hetekben tapasztalt csapadékos időjárás ugyanakkor jelentős mértékben csökkentette a tűzeseteket, azonban nem anélkül, hogy már rekord szintet ne értek volna el a tűzoltók. A GWIS adatai csak azokat a tűzeseteket rögzítik, amelyek területe meghaladja a 30 hektárt, és az év eleje óta már több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén.

A tűzesetek többsége emberi eredetű, legyen szó szándékos gyújtogatásról vagy véletlen balesetekről. Azonban a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyíthetik a tűz keletkezését és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázati és ellenálló képességi szolgáltatások vezetője elmondta, hogy március rendkívül száraz és napos volt, ami következett a csapadékos őszi és téli időszak után, amely növelheti a tűzgyújtáshoz szükséges növényzet mennyiségét.

A márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek szempontjából. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományok professzora kifejtette, hogy a téli időszak után a növények nyugalmi állapotba kerülnek, nem nőnek, így nagyon szárazak lesznek, és nem tartalmaznak elegendő vizet. Ez az időszak különösen gyúlékony, hiszen a növények még nem kezdtek el újra vízfelvételre, és így könnyen lángra kaphatnak.

Április 2. és 8. között több mint 18,000 hektár terület égett le, ami a legmagasabb heti adat a feljegyzések szerint. A BBC is elemezte a műholdas felvételeket, hogy bemutassa az idei legnagyobb tűzeseteket. A dél-skóciai Galloway Forest Parkban becslések szerint 65 négyzetkilométer égett le, ami majdnem a teljes brit terület negyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től mintegy 25 kilométerre is jelentős területet érintett, körülbelül 50 négyzetkilométert.

A tűzesetek, amelyek a Grass, Heath és cserjés területeken alakultak ki, komoly nyomást gyakoroltak a tűzoltóságokra, azonban az ökológiai hatások bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére nézve. Bizonyos növények, mint például a gyep, alkalmazkodtak a tűzgyakori környezethez, azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tüzek rontják a természetes regenerálódás képességét.

Sok kutató aggódik a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt, amely jellemzően később következik be a nyáron, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet ismét kiszárad. „A legnagyobb aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron,” mondta Prof. Rein, amikor „kevesebb, de nagyobb tűzesetek várhatók, amelyek ténylegesen súlyos károkat okozhatnak”. Az utóbbi időszak tűzesetei nem feltétlenül jelzik, hogy ez a nyár forró tűzidőszakot hoz, de a tudósok számítanak arra, hogy a klímaváltozás következtében az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbak lesznek a szélsőséges tűzesetekhez kedvező időjárási viszonyok.

A Met Office által végzett kutatás kimutatta, hogy a 2022 júliusában elterjedt pusztító tüzeket legalább hatszor valószínűbbé tette az emberi eredetű klímaváltozás. A földhasználat változásai is kulcsszerepet játszanak a tűzveszély kialakulásában. „Az egy dolog, amiben konszenzus van, hogy a klímaváltozással valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzesetekkel kell számolnunk,” mondta Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének vezető oktatója. „Fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük