Gazdaság,  Hírek

Mikor csökkennek újra a kamatok?

A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az irányadó kamatlábát, ami a második csökkentés 2025-ben. Elemzők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága a további csökkentéseket is bejelenthet az év hátralévő részében. Az irányadó kamatlábak közvetlen hatással vannak a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatára, amely számos ember számára fontos tényező. A kamatláb megmutatja, mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, vagy milyen jutalmat kapunk a megtakarításainkért. A Bank of England alapkamata az, amit más bankoknak és építőipari társaságoknak számítanak fel, amikor pénzt kölcsönöznek. Ez befolyásolja, hogy mennyit kérnek el saját ügyfeleiknek a hitelek, például a jelzáloghitelek esetében, valamint a megtakarítások után fizetett kamat mértékét is.

A Bank az irányadó kamatlábak emelésével vagy csökkentésével igyekszik fenntartani az Egyesült Királyság inflációs szintjét, amelynek célja 2%. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet úgy, hogy megemeli a kamatlábakat, mivel ez arra ösztönzi az embereket, hogy kevesebbet költsenek, csökkentve ezzel a keresletet a termékek és szolgáltatások iránt, így korlátozva az árak emelkedését. Amint az infláció elérte vagy megközelítette a kitűzött célt, a Bank dönthet úgy, hogy megtartja a kamatlábakat, vagy csökkenti azokat a gazdasági növekedés és a fogyasztás ösztönzése érdekében.

Bár a kamatlábakkal kapcsolatos jövőbeni eseményeket nehéz megjósolni, a legfontosabb inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusáig 2,6%-ra csökkent, ami némi javulást jelent az előző hónaphoz képest. Habár ez messze elmarad az októberben elért 11,1%-os csúcstól, az infláció továbbra is meghaladja a 2%-os célt. A Banknak nemcsak az inflációval, hanem az Egyesült Királyság gazdasági helyzetével is foglalkoznia kell. Különös figyelmet fordítanak a globális gazdaság teljesítményére is, amelyet a Donald Trump által bevezetett széleskörű vámok káoszba taszítottak. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban azt nyilatkozta, hogy fokozatos és óvatos megközelítést fog alkalmazni a kamatlábak csökkentésében. Az amerikai vámok által okozott bizonytalanság azonban azt eredményezheti, hogy az Egyesült Királyság kamatai a vártnál is alacsonyabbra csökkennek, mivel a Bank igyekszik segíteni a gazdaság fellendítésében. Egyes elemzők szerint a kamatlábak akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.

Az Egyesült Királyság háztartásainak közel egyharmada rendelkezik jelzáloggal, a kormány angliai lakásfelmérése szerint. Körülbelül 600,000 ingatlantulajdonosnak van olyan jelzáloghitele, amely a Bank of England kamatlábát követi, így a legfrissebb alapkamata változása azonnali hatással van havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan a havi törlesztőrészleteik most 29 fonttal olcsóbbá váltak. A jelzáloghiteles ügyfelek többsége azonban rögzített kamatozású szerződésekkel rendelkezik. Míg a havi törlesztőrészletek azonnal nem változnak a kamatlábak módosítása miatt, a jövőbeli szerződésekre hatással vannak. A jelzáloghitel kamatai továbbra is sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2025 májusában a két éves rögzített kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves szerződés 5,08%-os átlaggal zárult. A két éves követő kamatozású hitel átlagos kamata 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és az újrafinanszírozóknak sokkal többet kell fizetnie, mint ha néhány évvel ezelőtt vette volna fel a hitelt. Évente körülbelül 800,000 rögzített kamatozású jelzáloghitel várhatóan lejár 3% vagy az alatti kamatlábbal, ami éles emelkedést jelent a hitel költségeiben.

A Bank of England kamatlábai szintén befolyásolják a hitelkártyák, banki hitelek és autóhitelek költségeit. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatlábakat, ha a Bank csökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzést, de ez általában lassan történik. A megtakarításokat is érinti az alapkamata, mivel a csökkenő alapkamatszint valószínűleg a bankok által felajánlott megtakarítási hozamok csökkentését jelenti. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető számlán évi 3%. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaikból származó kamatra támaszkodnak jövedelmük kiegészítéseként. Az Egyesült Királyság az elmúlt években a legmagasabb kamatlábakkal rendelkezett a G7-országok között, míg az Európai Központi Bank (ECB) 2024 júniusában elkezdte csökkenteni a fő kamatlábát a eurozónában, amely egy rekordmagas 4%-ról indult. Az Egyesült Államokban a központi bank, a Federal Reserve a 2024 második felében három alkalommal csökkentette a kamatlábakat, azonban azóta a kamatlábakat változatlanul tartják, legutóbb május 7-én, hivatkozva az amerikai vámok által generált bizonytalanságra. Jelenleg a bank kulcsfontosságú hitelezési kamatának célzónája 4,25% és 4,5% között mozog. A Fed többször is kritikát kapott Donald Trump elnöktől, aki további csökkentéseket szeretne látni. A két ország megállapodást kötött a vámok csökkentéséről, amely fontos, de gazdaságilag viszonylag kicsi hatású a konkrét szektorok szempontjából. Az Egyesült Királyság inflációja ugyan csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank of England 2%-os célját.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük