Egészség,  Hírek

Irak homokvihar: légzési nehézségekkel küzdők sokasága

Több mint ezer ember szenvedett légzőszervi problémáktól, miután homokvihar söpört végig Irak középső és déli területein – jelentették az egészségügyi hatóságok. A Muthanna tartomány egyik tisztviselője az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy legalább 700 olyan esetről tudnak, amikor az emberek fulladásról számoltak be. Az online megosztott felvételek sűrű narancssárga ködbe burkolózott területeket mutattak, miközben a helyi média áramkimaradásokra és számos régióban a járatok felfüggesztésére is beszámolt. A homokviharok Irakban gyakori jelenségnek számítanak, de néhány szakértő úgy véli, hogy a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá válnak.

A gyalogosok és a rendőrök maszkot viseltek, hogy megvédjék magukat a porral szemben, míg a mentőszolgálatok készen álltak, hogy segítsenek a légzési nehézségekkel küzdőknek – jelentette az AFP. A Muthanna tartomány kórházai legalább 700 fulladással kapcsolatos esetet regisztráltak, míg Najaf tartományban több mint 250 embert vittek kórházba. Diwaniyah tartományban legalább 322 beteget, köztük gyerekeket szállítottak kórházba, míg Dhi Qar és Basra tartományokban további 530 ember számolt be légzési problémákról. A homokvihar narancssárga felhőbe borította Irak déli tartományait, és a látótávolságot kevesebb mint egy kilométerre csökkentette.

A hatóságok kénytelenek voltak leállítani a légiközlekedést Najaf és Basra tartományokban, mivel a vihar körülményei komoly veszélyt jelentettek. A helyi időjárási szolgálatok előrejelzése szerint a helyzet várhatóan kedden reggel fokozatosan javulni fog. Irakot az ENSZ az öt legsebezhetőbb ország közé sorolja a klímaváltozás szempontjából, mivel az ország rendszeresen találkozik homokviharokkal, tűző hőséggel és vízhiánnyal. Egy súlyos homokvihar 2022-ben egy halálos áldozatot követelt, és több mint 5,000 embernek volt szüksége légzőszervi problémák kezelésére.

A környezetvédelmi minisztérium szerint Irakban a jövőben még több „poros napra” lehet számítani, ami tovább súlyosbítja az emberek egészségügyi helyzetét. Az ilyen viharok nem csupán közvetlen egészségügyi problémákat okoznak, hanem hosszú távon is kihatnak az ország szociális és gazdasági helyzetére. A légzőszervi betegségek előfordulása folyamatosan növekszik, ami az egészségügyi ellátórendszert is komoly kihívások elé állítja.

A homokviharok mellett Irak egyéb környezeti problémákkal is küzd, például az ivóvízhiánnyal és a mezőgazdasági termelés csökkenésével, amelyek szintén szorosan összefüggnek a klímaváltozással. A vízhiány már most is komoly szociális feszültségeket okoz, és a jövőben várhatóan még súlyosabb helyzetet eredményezhet, ha a kormány nem tesz lépéseket a környezet védelme érdekében.

A viharok és a hőség mellett a helyi lakosság a gazdasági instabilitással is szembesül, hiszen a mezőgazdaság jelentős része a klimatikus viszonyoktól függ. Az emberek egyre inkább kénytelenek alkalmazkodni az új körülményekhez, ami nemcsak az egészségügyi problémákat, hanem a megélhetést is befolyásolja. Irak jövője a klímaváltozás fényében komoly kihívások elé állítja a kormányt és a lakosságot egyaránt, akiknek közösen kell keresniük a megoldásokat a fenntarthatóbb és élhetőbb jövő érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0kxznxyx5do