Hírek,  Mindennapok

Putin szigorú biztonsági intézkedések mellett vezeti a Győzelem napi ünnepséget Moszkvában

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a Vörös téren zajló győzelem napi megemlékezéseken vezette a parádét, amelyet a fővárost célzó ukrán légicsapások előzték meg. A rendezvényen Kína vezetője, Hszi Csin-ping is részt vett, ahol Putyin több ezer katona és több mint húsz nemzetközi vezető előtt emlékezett meg a második világháború tanulságairól. Beszédében Putyin összekapcsolta a múlt háborúját a jelenlegi, Ukrajna ellen indított teljes körű invázióval, hangsúlyozva, hogy Oroszország népe egy emberként támogatja azt, amit „különleges katonai műveletnek” nevezett, amely már a negyedik évébe lépett.

A győzelem napi felvonulás újdonságaként a parádén részt vett egy teherautókból álló oszlop, amely különféle harci drónokat szállított, ami a drónok Ukrajnában tapasztalható széleskörű alkalmazásának tudható be. Oroszország egyoldalúan háromnapos tűzszünetet hirdetett, amely egybeesett a rendezvény 80. évfordulójával, ám Ukrajna ezt „színjátéknak” minősítette. Kijev a tűzszünetet elnagyoltnak nevezte, és azzal vádolta Oroszországot, hogy a megállapodás életbe lépése óta több ezer támadást indítottak. Oroszország viszont azt állítja, hogy a tűzszünetet betartotta, és Ukrajnát több száz megsértésért okolja.

Németország új kancellárja, Friedrich Merz, nagy reményeket fűzött ahhoz, hogy a hétvégén végleges tűzszünetet lehet kötni. Az orosz háromnapos tűzszünet szombat este véget ér, de Merz azt is megemlítette, hogy a tűzszünetet akár 30 napra is meg lehet hosszabbítani, mondván, hogy „a labda most teljesen Moszkvában pattog”. A biztonsági intézkedések és korlátozások szigorúak voltak Moszkva központjában a győzelem napja alkalmából, amely a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünnepelte.

Putyin beszéde előtt Oleg Szaljukov, a földi csapatok parancsnoka, 11 000 katonát vezetett be a Vörös térre, köztük körülbelül 1 500-at, akik Ukrajnában harcoltak. A katonákat Andrej Belousov védelmi miniszter ellenőrizte. Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország „mindig is és mindig is a nácizmus, a ruszofóbia és az antiszemitizmus megsemmisíthetetlen gátja lesz”. Az orosz vezető többször is hamisan utalt Ukrajna vezetésére náciként. „Az igazság és az igazságosság a mi oldalunkon áll” – mondta, hozzátéve, hogy „az egész ország, a társadalom és a nép támogatja a háború résztvevőit”.

Oroszország 27 világvezetőt hívott meg a rendezvényre, de a legnagyobb figyelmet Kína elnökének, Hszi Csin-pingnek a jelenléte keltette, akit Putyin mellett és több mint 100 kínai katona kíséretében üdvözöltek a Vörös téren. Hszi a győzelem napján a katonai dicsőség szimbólumának számító Szent György-szalaggal díszítve jelent meg, amelyet több szomszédos ország betiltott. Az orosz állami televízió a két ország kapcsolatát a valaha volt legmagasabb szinten emelte ki, hangsúlyozva a „kollektív Nyugattal” szembeni együttműködést.

Oroszország keleti irányú elmozdulását hangsúlyozták a katonai kontingensek Észak-Koreából, Vietnamból és Mongóliából, bár az észak-koreaiak nem vonultak fel a parádén. Számtalan észak-koreai harcolt az ukrán erők ellen az orosz Kurszk térségében, és Putyin személyesen üdvözölte az ottani katonákat a Vörös téren. Hszi Csin-ping üdvözölte a rendezvényt, és számos ország vezetője, például Brazília elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva, valamint Nicolas Maduro venezuelai elnök is részt vettek a megemlékezésen.

Ugyanakkor a rendezvény körüli politikai feszültségek is fokozódtak. Az Európai Unió külpolitikai vezetője, Kaja Kallas már előzőleg kijelentette, hogy az EU tagállamainak és a csatlakozni kívánó országok vezetőinek nem szabad részt venniük az eseményen Oroszország ukrajnai háborúja miatt. Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke, aki az egyetlen EU vezető, aki Moszkvába látogatott, azt nyilatkozta, hogy várhatóan következményekkel kell szembenéznie döntése miatt.

Putyin számára Hszi Csin-ping részvétele a győzelem napján jelentős eredménynek számít, amelyet az orosz elnök a második világháború szövetségeseinek tiszteletére emelt ki. A parádén a különféle orosz katonai felszerelések, például Jars rakétarendszerek, harckocsik és páncélozott személyszállítók vonultak fel. A rendezvény végén hat Su-25 katonai repülőgép repült át a Vörös tér felett, ezzel befejezve a parádét. A rendezvény előtti napon Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke figyelmeztetett, hogy nem tudja garantálni a rendezvény résztvevőinek biztonságát, és arra kérte az államfőket, hogy ne utazzanak Moszkvába.

Zelenszkij a tűzszünettel kapcsolatosan kijelentette, hogy Ukrajna készen áll a teljes tűzszünetre, de hangsúlyozta, hogy annak valósnak kell lennie, vagyis nem lehetnek rakéta- vagy dróntámadások, és nem lehetnek frontbeli összecsapások. A helyzet tovább bonyolódott, amikor Ukrajna a tűzszünetet követően is több száz incidensről számolt be, míg Oroszország azt állítja, hogy betartotta a megállapodást, de reagálnak az ukrán erők esetleges megsértéseire. A konfliktus feszültségei és a politikai játszmák továbbra is meghatározzák a térség eseményeit, miközben a nemzetközi közösség figyelme egyre inkább a helyzet alakulására összpontosít.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly3807exyno