Gazdaság,  Tech

Katasztrófák ösztönzik a befektetéseket az ár- és tűzkockázatok kezelésére szolgáló technológiákba

Amikor 2023-ban Babet vihar lecsapott Nottingham Trowell városára, Claire Sneddon biztos volt benne, hogy otthona nem szenved majd kárt. 2021-ben, amikor megvásárolta a házat, az ingatlanügynök azt mondta neki, hogy egy korábbi árvíz, amely az ingatlant ugyan csak elérte, de nem okozott kárt, egyszeri esemény volt, és hogy az ingatlanok védelme érdekében árvízvédelmi intézkedéseket fognak bevezetni a cul-de-sac területén. Azonban amikor Babet vihar két évvel később végigsöpört az Egyesült Királyságon, Sneddon otthona belülről elárasztódott, miután több napon át esett az eső. „Tudtuk, hogy víz lesz a cul-de-sac területén, de senki sem számított arra, hogy belülről is el fog árasztani minket. Az ingatlanba öt órán keresztül folyt be a víz” – meséli. „A padlószegélyek tetejéig ért a víz. Az egész padlózatot, a fa munkákat és az alsó konyhát ki kellett cserélni, ami csaknem 12 hónapig tartott.” Az utolsó biztosítási számlájuk körülbelül 45 000 font volt. Szerencsések voltak, mert jogosultak voltak egy kormányzati programra, amely megfizethető biztosítást biztosít a magas árvíz kockázatú területeken élő háztulajdonosok számára. Bár nagyon szereti a környéket, a szomszédokat és a házat, az időjárás mostanra stresszforrássá vált számára. „Folyamatosan aggódunk az időjárás miatt, hogy vajon esni fog-e tovább néhány napon keresztül, vagy lesz-e névvel illetett vihar. Bárcsak többet tettünk volna azért, hogy megértsük a kockázatokat. A felmérés azt mutatta, hogy az ingatlan közepes árvíz zónában található, de nem volt túl sok részlet, kivéve az árvíz zónatérképeket.”

A klímaváltozás növeli a természeti katasztrófák, például az árvízek, erdőtüzek és hurrikánok valószínűségét és intenzitását. Bár lehet, hogy már késő van Sneddon és más ingatlantulajdonosok számára, új eszközök kerülnek kifejlesztésre, hogy segítsenek az embereknek és a cégeknek felmérni a klímakockázatokat. Tavaly decemberben az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Ügynöksége frissítette Nemzeti Árvíz Kockázatértékelését (NaFRA), amely megmutatja a folyók, a tenger és a felszíni víz által okozott aktuális és jövőbeli árvízkockázatokat Angliában. Az ügynökség saját adatait felhasználva, valamint a helyi hatóságok és a Meteorológiai Szolgálat klímadataival kiegészítve végezte a frissítést. Emellett naprakésszé tette a Nemzeti Tengerparti Erosziós Kockázat Térképét (NCERM) is, melyeket először 2018-ban és 2017-ben frissítettek. Az új NaFRA adatok szerint Angliában akár 6,3 millió ingatlan található árvíz kockázatának kitett területeken, és a klímaváltozás következtében ez a szám 2050-re körülbelül nyolcmillióra nőhet. „Az elmúlt néhány évben a legjobb elérhető adatokra támaszkodva alakítottuk át az árvíz- és tengerparti eróziós kockázatok megértését Angliában, javított modellezési és technológiai fejlesztések révén” – mondja Julie Foley, a Környezetvédelmi Ügynökség árvíz kockázatkezelési igazgatója. „Amikor figyelembe vesszük a legfrissebb klímaelőrejelzéseket, a tulajdonok egynegyede a középkor végére árvíz kockázatának kitett területeken található.”

A Környezetvédelmi Ügynökség tervezi egy portál indítását, ahol a felhasználók ellenőrizhetik hosszú távú árvíz kockázatukat. Hasonló források léteznek Skóciában, Észak-Írországban és Walesben is. Lukky Ahmed, a Climate X társalapítója elmondta, hogy „többé már nem támaszkodhatunk a történelmi adatokra”. A Londonban működő klímakockázati cég digitális másolatot készít a Földről, amely különböző szélsőséges időjárási eseményeket és azok ingatlanokra, infrastruktúrára és eszközökre gyakorolt potenciális hatását szimulálja különböző kibocsátási forgatókönyvek mellett. Az AI-t és a fizikán alapuló klímamodelleket kombinálják. „Míg sok klímamodell megmondja, hogy mennyi csapadékra számíthatunk, nem mondják meg, mi történik, amikor az a víz a földre ér” – mondja. „A modelljeink szimulálják például, hogy mi történik, amikor a víz leér, merre halad, és mi lesz az árvíz következménye.” Míg a bankok és más hitelezők tesztelik terméküket, az ingatlanvállalatok jelenleg használják szolgáltatásaikat új fejlesztések figyelembevételénél.

A világ sok területén sokkal szélsőségesebb időjárás tapasztalható, mint az Egyesült Királyságban. Az Egyesült Államokban januárban pusztító erdőtüzek söpörtek végig Los Angeles egyes részein. Eközben az októberben lecsapott Milton hurrikán várhatóan az egyik legköltségesebb hurrikán lesz, ami valaha is sújtotta a nyugati Floridát. Az biztosítók költségeinek kezelésére a New York-i Faura elemzi az otthonok és kereskedelmi épületek ellenállását. „Megvizsgáljuk az ingatlan különböző elemeit, hogy megértsük, mennyire valószínű, hogy túlél egy katasztrófát, és meghatározzuk az ingatlan ellenálló képességét” – mondja Valkyrie Holmes, a Faura társalapítója. „Megmondjuk a cégeknek és a háztulajdonosoknak, hogy az ingatlanuk állni fog-e egy katasztrófa után, nemcsak azt, hogy a területen fog-e katasztrófa bekövetkezni.” A Faura értékelései műholdas és légi felvételeken, valamint felmérések és katasztrófa jelentések adataira támaszkodnak. „A biztosítótársaságok technikailag rendelkeznek az adatokkal, hogy ezt megtegyék, de nem építették ki az ehhez szükséges modelleket” – teszi hozzá Holmes. Egyre több szolgáltatás jelenik meg a házvásárlók számára is. Az Egyesült Államokban a Redfin, amely az ingatlanokat értékesíti, a következő 30 évben várható természeti katasztrófák, például árvíz és erdőtűz bekövetkezésének valószínűségét becsüli meg minden ingatlanra vonatkozóan. „Ha az emberek két azonos kialakítású házat néznek ugyanabban a szomszédságban, akkor a klímaváltozás kockázata döntő tényezővé válhat a választásukban” – mondja Daryl Fairweather, a Redfin vezető közgazdásza. Sneddon, a saját tapasztalata után, most a The

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cjd39klk2ppo