Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyság inflációja: Mennyire gyorsan nőnek az árak?

Az Egyesült Királyságban az infláció mértéke az elmúlt egy évben 2,6%-ra emelkedett március végére, ami valamivel alacsonyabb a februári 2,8%-nál, de még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England rendszeresen módosítja az irányadó kamatlábakat, hogy az inflációt a kívánt szinten tartsa, és 2025-ben már kétszer is csökkentette a kamatlábakat, amelyek így 4,25%-ra csökkentek. A bank korábban figyelmeztetett arra, hogy az infláció várhatóan ismét emelkedni fog 2025 folyamán. Az infláció fogalmát úgy lehet egyszerűen megérteni, mint egy termék árának időbeli emelkedését. Például, ha egy üveg tej ára 1 font, és egy év múlva 1,05 font, akkor a tej inflációja 5%.

A brit Központi Statisztikai Hivatal (ONS) több száz hétköznapi termék, például élelmiszerek és üzemanyagok árának alakulását figyeli. Ez a virtuális „kosár” rendszeresen frissül, hogy tükrözze a vásárlási szokásokat; például 2025-ben virtuális valóság szemüvegek és jóga szőnyegek kerültek be a listába, míg helyi újsághirdetések eltávolításra kerültek. Az ONS a múlt évben bekövetkezett ármozgásokat figyeli, hogy kiszámolja az inflációt. Az infláció legfőbb mérőszáma a Fogyasztói Árindex (CPI), amelynek legfrissebb adatai havonta jelennek meg. A CPI márciusban 2,6% volt, ami a februári 2,8%-hoz képest csökkenést jelentett. Ez a csökkenés nagyobb volt, mint amit az elemzők vártak, és az ONS szerint főleg a ruházati és lábbeli árak csökkenése okozta.

A Bank of England más inflációs mutatókat is figyelembe vesz, mint például a „kern” inflációt, amikor a kamatlábak módosításáról döntenek. A kern CPI nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mert ezek általában nagyon ingadozóak, így jobban tükrözik a hosszú távú trendeket. Márciusban a kern CPI 3,4%-ra csökkent a februári 3,5%-ról. Az infláció jelentősen csökkent az októberi 11,1%-os csúcsról, amely 40 éve a legmagasabb érték volt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek, csupán annyit tesz, hogy a növekedés üteme lassult.

Az infláció emelkedése 2022-ben a Covid járvány utáni olaj- és gázkereslet növekedésének volt köszönhető, és az energiaárak ismét megugrottak, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az infláció a 2%-os célérték fölött maradt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt. Amikor az infláció jelentősen meghaladta a 2%-os célt, a Bank of England 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves rekordot jelentett. A cél az volt, hogy a kölcsönök drágábbá tételével csökkentsék a fogyasztást, és ösztönözzék a megtakarításokat, ami viszont mérsékli a keresletet és lassítja az árak emelkedését.

A Bank 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában is csökkentette a kamatlábakat, hogy elérje a 4,25%-os szintet. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének volt köszönhető, és jelezte, hogy további ” fokozatos és óvatos” csökkentések várhatók. Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy az amerikai vámok bevezetése megmutatta, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank várakozásai szerint a vámok lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdasági növekedését és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amire számítottak.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendes bér a december és február közötti időszakban az inflációt meghaladó mértékben növekedett. Az átlagos éves bérnövekedés (bónuszok nélkül) a három hónapos időszakban 5,9% volt, és figyelembe véve az inflációt, a bérek 3%-kal nőttek. A magánszektor keresete meghaladta a közszolgálati bért. Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálják korlátozni az árak emelkedését. Az eurót használó országok inflációs rátája áprilisban 2,2% volt, ami megegyezett a márciusi értékkel, és enyhén csökkent a februári 2,3%-ról. A Európai Központi Bank a legutóbbi ülése során csökkentette a fő kamatlábát, és az Egyesült Államok központi bankja is hasonló lépéseket tett, bár a kamatok tartásáról döntöttek a legutóbbi ülésükön a vámok okozta bizonytalanság miatt.

Andrew Bailey megjegyezte, hogy a Brexit utáni brit-európai kereskedelem visszafordítása „kedvező” lenne, és bár a gazdaságilag az Egyesült Államokkal kötött megállapodás viszonylag kicsi, mégis fontos egyes specifikus szektorok számára. Az infláció csökkenése mögött álló okok további vizsgálata és a gazdasági helyzet figyelemmel kísérése továbbra is kulcsfontosságú a jövőbeli döntések szempontjából.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo