Egészség,  Hírek

Tömeges erőszak: Halálra ítélték a királyi bengáli tigrist Assam államban

Az indiai Assam északkeleti államban egy Royal Bengal tigris brutális halála sokkolta a helyi közösséget, miután egy felháborodott tömeg megölte és feldarabolta az állatot. A Golaghat kerületben élő falusiak léptek erre a drasztikus intézkedésre, mivel a tigris korábban már megtámadott néhány haszonállatot, ezzel pedig közvetlen veszélyt jelentett az emberek életére is. A helyi erdőgazdálkodási hatóság az incidens után nyomozást indított, hogy kiderítse a történtek részleteit.

A tigris halála nem egyedi eset az államban, hiszen Assam területén már régóta tapasztalható konfliktus az emberek és az állatok között. Az év folyamán ez volt a harmadik tigris, amelyet megöltek. Gunadeep Das, a helyi erdőgazdálkodási hivatal egyik vezetője a Times of India napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy a tigris halálát éles sebek okozták, nem pedig lőfegyver által. A tetemet később, egy bíró jelenlétében találták meg, ami tovább súlyosbítja az eset körüli feszültséget.

A hírek szerint körülbelül ezer ember gyűlt össze, hogy megölje a tigrist, és sokan közülük machetékkel támadták az állatra. A tigris tetemét az erdőgazdálkodási hivatal elküldte boncolásra, hogy pontosan megállapítsák a halálának okait. Mrinal Saikia, Assam állam törvényhozója a közösségi médián reagált az esetre, és elítélte a tigris megölését. A posztjában megosztott egy videót is, amelyen a tigris holtteste látható, sok bőrfelülettel és testrész nélkül. A BBC nem ellenőrizte a videó hitelességét, de Saikia kijelentette, hogy „ez egy nagyon fájdalmas cselekedet”, hangsúlyozva, hogy a Föld nem csupán az embereké, hanem az állatoké is. Továbbá ígéretet tett arra, hogy szigorú intézkedéseket fognak hozni azok ellen, akik részt vettek a tigris meggyilkolásában.

Sonali Ghosh, egy másik erdőgazdálkodási tisztviselő szintén nyilatkozott a helyi médiának, és elmondta, hogy a tigris eredete még nem tisztázott. A jelentések szerint az állat körülbelül 20 kilométerre volt a híres Kaziranga Nemzeti Parktól, ahol a tigrisek védett területe található. Az Assam állam erdőgazdálkodási hivatalának legfrissebb adatai szerint a tigrispopuláció folyamatosan növekszik, 2006-ban mindössze 70 példányt számláltak, míg 2019-re ez a szám 190-re emelkedett a különböző természetvédelmi intézkedéseknek köszönhetően.

Fontos megjegyezni, hogy a falusiak és a tigrisek közötti konfliktusok gyakoriak, és ennek hátterében a csökkenő élőhelyek és a tigrisfolyosók védelmének hiánya állhat, amelyek összekapcsolják a különböző nemzeti parkokat az államban. A tigrisek védett fajnak számítanak az Indiai Vadvédelmi Törvény (1972) értelmében, amely megtiltja a tigrisek orvvadászatát, vadászatát és testrészeik kereskedelmét.

Az események rávilágítanak arra, hogy a természetvédelem és az emberi közösségek közötti kapcsolat mennyire bonyolult és ellentmondásos lehet. A jövőbeni megoldások keresése érdekében fontos, hogy a helyi közösségek bevonásával, valamint megfelelő tájékoztatással és oktatással próbálják csökkenteni a konfliktusokat, hogy a tigrisek és az emberek békésen élhessenek egymás mellett.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2j43e2j5ro